תמונת רקע
מאמרים כלליים >> איך להירגע לפני מבחן

איך להירגע לפני מבחן

סטודנטים רבים סובלים מלחץ רב לפני מבחנים באקדמיה, ויש החווים חרדה של ממש. התופעה מוכרת בעולם הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה ואף זכתה לכינוי חרדת בחינות. למעשה, תקופת המבחנים באקדמיה גורמת ללחץ רב אצל רוב הסטודנטים, והלחץ הרב לפני מבחן עלול לפגוע בציונים של הסטודנטים ולהשפיע לרעה גם על איכות חייהם ותפקודם בבחינות.

כדי להוריד לחץ לפני מבחן יש שיטות טובות ויעילות שיכולות לסייע לסטודנטים באקדמיה, בין אם לומדים במכינה הקדם אקדמית ובין אם לומדים לתואר ראשון. חשוב לזכור כי הלחץ לפני המבחן הוא טבעי ושכיח, לכן חשוב ללמוד ולהכיר טכניקות יעילות להפחתת הלחץ לפני הבחינות ולהתגבר על התופעה כדי להשיג ציונים טובים יותר. בכתבה זו נציג בפניכם מספר דרכים להתמודדות נכונה על לחץ לפני מבחנים.

איך להוריד לחץ לפני מבחן באקדמיה - דרכי התמודדות

תרגול נשימות – לפני המבחן חשוב לתרגל נשימות. מומלץ לנצל את הזמן בדרך לבחינה כדי לבצע נשימות איטיות ומרגיעות, כאשר הטכניקה היעילה ביותר להירגעות באמצעות נשימה היא לשאוף אוויר במשך 3 שניות, להחזיק את האוויר בריאות כ-6 שניות ולנשוף החוצה באיטיות. את הטכניקה אפשר לתרגל גם בזמן המבחן כדי להירגע, לאזן את דופק הלב ולספק למוח ולתאים כמות גדולה של חמצן.

להקפיד על פעילות גופנית סדירה – חשוב להתאמן לפחות פעמיים או שלוש פעמים בשבוע, אפשר גם יותר. פעילות גופנית משפרת את תפקודי הגוף והמוח, היא מרגיעה ומפחית לחץ ומתח נפשי, משחררת חומרים מרגיעים כמו אנדורפין, וגם מחטבת את הגוף. לכן, אם לחוצים לפני מבחן חשוב כדאי לצאת להליכה בפארק או בחוף הים, לרוץ, לשחות או לבצע אימון בחדר כושר.

תרגול יוגה ו/או מדיטציה – לא צריך להיות אדם רוחני כדי לתרגל יוגה ומדיטציה. אלו טכניקות עתיקות יומין המסייעות מאוד לשחרור מתחים נפשיים ולרגיעה. תרגילי יוגה ומדיטציה משפרים את הריכוז, מפחיתים סטרס, מונעים מחשבות טורדניות, ויוגה גם משפרת את הנשימה, הגמישות ומחטבת את הגוף.

לתכנן את הלמידה – סטודנטים רבים אינם מנהלים נכון את זמן הלמידה, הם מחכים לדקה ה-90 ורק אז מתחילים ללמוד תחת לחץ רב. לכן, חשוב לפתח מיומנויות למידה, לתכנן את זמן הלמידה לפני המבחן, להקפיד על לוח הזמנים וכך הלמידה מתפרשת על פני כמה ימים ומפחיתים לחץ.

למידה בקבוצה – כדאי לשלב בין למידה לבד בבית או במקום שקט אחר לבין למידה קבוצתית. כאשר לומדים עם חברים לספסל הלימודים קל יותר לעבור את תקופת המבחנים המלחיצה, ובנוסף מקבלים תמיכה מהחברים ומבינים שכולם פחות או יותר נמצאים באותו מקום וסובלים מהלחץ. בנוסף, כאשר לומדים בקבוצה אפשר לסייע זה לזה כדי להתגבר על קשיים בחומר הנלמד.

טכניקות לשיפור הזיכרון – יש מגוון טכניקות יעילות לשיפור הזיכרון, למשל דמיון מודרך ומדיטציה. כדאי לתרגל תרגילים שונים וכך מגיעים מוכנים יותר למבחן וזוכרים את החומר טוב יותר.

טיפולים משלימים – לרפואה המשלימה יש לא מעט שיטות וטכניקות להרגעה. חשוב להקפיד על תזונה נכונה ובריאה, אפשר לעבור טיפולי רפלקסולוגיה, דיקור סיני, צמחי באך או עיסוי רקמות עמוק.

להתייעץ עם המרצים – כדי להוריד לחץ לפני המבחן הקרוב כדאי לדבר עם המרצה, להתייעץ איתו ולקבל מידע הנחוץ להצלחה במבחן, וכדאי לבדוק האם המוסד האקדמי מציע קורס לפיתוח מיומנויות למידה, שיעורי תגבור, מרתון למידה לפני מבחן גדול ועוד.

איך להוריד לחץ לפני מבחן חשוב? למה כדאי להשתתף בקורס מיומנויות למידה? כיצד ניתן לקבל הקלות במבחנים? למידע נוסף, ניתן לראות בעמוד שירותים לסטודנט – לחץ כאן

מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.

כניסת סטודנט כניסת מרצה