תמונת המחשה עצובית לקורס גישור
לימודי משפטים >> קליניקות משפטיות >> הקליניקה ליישוב סכסוכים וגישור

הקליניקה ליישוב סכסוכים וגישור

מנחה אקדמית: ד״ר דפנה לביא
מנהלת הקליניקה: עו”ד מיכל בן יצחק
(אשכול אזרחי-מסחרי/ אשכול נזיקין, עבודה וביטוח/ אשכול דיני משפחה וירושה)

השיעורים הפרונטליים יתקיימו בימי שלישי בין השעות 16:00-17:30

מטרת הקליניקה היא להקנות לסטודנטים ידע נרחב והתנסות מעשית בדרכים אלטרנטיביות ליישוב סכסוכים. עם השנים, תופסים ההליכים האלטרנטיביים מקום רב יותר, מתוך מודעות ליתרונות שהם מעניקים על פני הליך משפטי רגיל. כיום למשל, קיימת חובה לבחון הליך אלטרנטיבי טרם פתיחת הליכים משפטיים מסוימים, לדוגמא בבית המשפט לענייני משפחה.
הקליניקה תשלב לימוד תיאורטי עם הקניית מיומנויות פרקטיות, במטרה לנצל את הכלים האקדמיים והמשפטיים שרוכשים הסטודנטים במסגרת לימודיהם התיאורטיים בקליניקה, לטובת פתרון הסכסוך הקונקרטי. הקליניקה תעמיד בפני הסטודנטים אפשרות להתנסות בטכניקות שונות ליישוב סכסוכים, הן מנקודת המבט של הצד המסוכסך והן מנקודת המבט של עורך הדין המייצג את אחד הצדדים המסוכסכים, תוך מתן דגש על היתרונות והחסרונות של כל הליך.
הסטודנטים ילמדו את היסודות התיאורטיים והמשפטיים של הטכניקות הבאות ויתנסו בחלקם:
גישור- Mediation
הערכה מוקדמת של מומחה
E.N.E - Early Neutral Evaluation
O.D.R – Online Dispute Resolution
הערכת קונפליקט- Conflict Mapping
בניית הסכמות Building Consensus - ועוד.
יינתן דגש מיוחד לסוגי סכסוכים שונים -סכסוכי עבודה, סכסוכי שכנים, סכסוכים צרכניים, סכסוכי גירושין ומשפחה ועוד.

דרישות הקליניקה:
במהלך השנה, ייחשפו הסטודנטים לעולם הגישור ויישוב הסכסוכים, במרכזי זכויות לגישור קהילתיים ברחבי הארץ. במרכזי הגישור, יסייעו הסטודנטים למנהלי המרכז בפרויקטים קהילתיים, כגון: אינטקים, הכנת תוכניות גישור לבתי הספר, סיוע בסכסוכי שכנים, השתתפות בהשתלמויות וגישורים בחלק מהמרכזים. לחלופין, ככל שהסטודנט מכיר משרד עו"ד המתעסק בגישור וירצה להשתלב בו (למעט משרדים של קרובי משפחה או ניגוד עניינים אחר), יוכל באישור מנהלת הקליניקה. בנוסף, יתנסו הסטודנטים בסימולציות בכיתה. על הסטודנט להקדיש 3-4 שעות בשבוע לפעילות המעשית בקליניקה. כמו כן, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה, כולל מטלה לסיכום הקליניקה במהלך הסמסטר השני.

מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.

כניסת סטודנט כניסת מרצה