לימודי משפטים >> קליניקות משפטיות >> הקליניקה לענייני משפחה

הקליניקה לענייני משפחה

מנחה אקדמית: פרופ׳ איילת בלכר פריגת
מנהלת הקליניקה: עו”ד עדי חן
(אשכול דיני משפחה וירושה)

השיעורים הפרונטליים יתקיימו בימי ראשון בין השעות 14:30-16:00

הקליניקה עוסקת בפרקטיקה המעשית של דיני המשפחה עם שילוב של עשייה חברתית בתחום והיא מיועדת להכשיר סטודנטים המבקשים להתמחות בדיני המשפחה.
הקליניקה תשלב שיעורים פרונטאליים בעלי דגש על המישור הפרקטי של הכרת הפרוצדורה הנדרשת לניהול תיקי המשפחה, כגון: הכרת התביעות והבקשות השונות, הסעדים האפשריים ומגבלות ההליכים וזאת בכל אחת ואחת מן הערכאות המשפטיות הדנות בענייני המשפחה, לרבות בערכאות הערעור. כמו כן, יכללו שיעורים העוסקים בעקרונות פרקטיים לניהול תיקי משפחה, החל מתכנון אסטרטגיה, ניסוח כתבי טענות, ניהול משא ומתן ועריכת הסכמים.
בתוך כך, משתתפי הקליניקה יידרשו להגיש חוות דעת משפטיות בסוגיות פרקטיות שונות ויוטלו עליהם משימות משפטיות שונות.
הקליניקה תכלול פעילות מעשית בשיתוף פעולה עם בתי המשפט לענייני משפחה ועם בתי הדין
הרבניים. משתתפי הקליניקה יוצבו בבתי המשפט לענייני משפחה ובבתי הדין הרבניים ויעניקו סיוע ראשוני לאזרחים בדרך של הכוונה וסיוע במילוי טפסים רלוונטיים שונים. באופן זה, משתתפי הקליניקה יזכו גם להתנסות מעשית וחשובה של הכרת ההליכים והפרוצדורה, תוך מפגש ישיר ובלתי אמצעי עם שתי המערכות המשפטיות בישראל המטפלות בענייני משפחה מחד ומאידך יחשפו לרגישות הנדרשת בטיפול באזרחים השרויים בסכסוכי משפחה ולמהותם ואופיים של דיני המשפחה כדיני נפשות.
במסגרת הקליניקה ידונו סכסוכים עכשוויים הזוכים להד תקשורתי ולמשתתפי הקליניקה תינתן האפשרות ליטול חלק בעשייה ציבורית, כגון: הגשת הצעות חוק רלוונטיות, הגשת תגובות על הצעות חקיקה בתחום המשפחה והגשת ניירות עמדה.
במקרים עקרוניים וקיצוניים של פגיעה בזכויות אדם בשל אופיים של דיני המשפחה בישראל, הקליניקה תגיש עתירות בבג”צ ותייצג בהליכים אלו. במקרים מיוחדים הקליניקה תעניק ייצוג גם בבתי המשפט לענייני משפחה ובבתי הדין הרבניים. משתתפי הקליניקה ייטלו חלק בפעילויות אלו. הקליניקה תזמין, בנוסף, מרצים חיצוניים כגון עורכי דין בולטים, ובעלי תפקידים שונים בתחום הציבורי ובתחום הטיפול.

דרישות הקליניקה:
הפעילות בקליניקה מתבצעת בבתי המשפט לענייני משפחה או בבתי הדין הרבניים. לפיכך, שעות הפעילות בקליניקה הינן 13:30-08:30 , אחת לשבוע.
בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה.
ניתן לשבץ בהתאם לפריסת בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים.
הקבלה לקליניקה מותנית בהעדר הרשעה בפלילים ובתחקיר בטחוני שעורכת הנהלת בתי המשפט.

מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.

כניסת סטודנט כניסת מרצה