תמונת תמרורים של מוגבלויות
לימודי משפטים >> קליניקות משפטיות >> הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות

הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות

מנחה אקדמי: ד״ר עמוס הרמן
מנהלת הקליניקה: עו”ד לילך אילון-רפל
(אשכול נזיקין, עבודה וביטוח/ אשכול אזרחי-מסחרי/אשכול משפט ציבורי)

ההרצאות בשנה"ל תשפ"ד תתקיימנה בימי שני בין השעות 14:30-16:00

מהות הקליניקה

הקליניקה מקנה לסטודנטים ניסיון משפטי פרקטי במגוון תחומים אזרחיים וכן הזדמנות לפעול באמצעות כלים משפטיים למען שינויים חברתיים, שייטיבו עם האדם בעל המוגבלות. בשיעורים העיוניים בקליניקה, יילמד הרקע המשפטי המעגן את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות בישראל - חקיקה ראשית ומשנית, חוזרי מנכ”ל ממשלתיים, נהלים, הסכמים, חוזים, צווים, הלכה פסוקה וכו’. הקליניקה תסייע לפונים מכל קשת הלקויות במיצוי זכויותיהם: נכויות פיזיות, חושיות, ליקויי תקשורת ושפה, פיגור שכלי, עיוורון, חירשות, מחלות מערכתיות, תסמונות ומחלות גנטיות; ולפיכך, מיועדת לבעלי רגישות חברתית גבוהה.

מספר שעות עבודה מעשית בשבוע

4-6 שעות פעילות בשבוע לטיפול בתיקים, שעות הטיפול הינן גמישות ויכולות להיעשות בכל זמן של היום.

מיקום העבודה המעשית

העבודה המעשית הינה מקוונת ומתבצעת מכל מקום, באמצעות המחשב האישי של הסטודנט ופגישות "זום".

מהות העבודה המעשית

כל סטודנט ישובץ לאחד מן הארגונים הפועלים לרווחת בוגרים וילדים עם מוגבלויות, כגון: איל”ן, “קשר”, “צעדים קטנים”, האגודה לחולי קרון וקוליטיס, אלו"ט - אגודה לאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם ועוד. הסטודנט יקבל מהארגון פניות משפטיות לטיפול במסגרת הקליניקה, בהם יטפל בליווי מנהלת הקליניקה. הטיפול בפניות כולל, בין היתר: מפגשים אישיים עם הפונים, ניהול הליכים, כתיבת מכתבים וכתבי בי-דין. במסגרת הטיפול בפניות, הסטודנט יתנסה במגוון סוגיות משפטיות: רווחה, בריאות, חינוך, ביטוח לאומי, רישוי, דיור, מיסוי, חוזים, ביטוח, נגישות. סטודנטים מובילים ישתתפו גם בדיונים במגוון ערכאות - בתי המשפט, בתי הדין לעבודה, ועדות דרג/וועדות ערר, הליכי בוררות וכו’.

גופים וארגונים איתם פועלת הקליניקה

איל”ן, “קשר”, “צעדים קטנים”, האגודה לחולי קרון וקוליטיס, אלו"ט - אגודה לאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם ועוד.

חובת נוכחות

ההרצאות בקליניקה מתקיימות אחת לשבועיים. ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה. בנוסף ישנה חובה לטפל בתיקים המשפטיים שיינתנו לסטודנט מול מנהלת הקליניקה.

הערה חשובה: מדובר בתחום מקצועי המהווה “נישה” ייחודית של עריכת-דין, שאינה סובלת עדיין מהצפת המקצוע, והמצטיינים אף יוכלו להשתלב בעתיד כמתמחים במחלקות המשפטיות של עמותות וארגונים ללא כוונת רווח בתחום. הקליניקה מתאימה גם לסטודנטים עם מוגבלות שעבורם יינתנו התאמות.

ההרשמה לקליניקות תיפתח במהלך חודשי מאי- יוני 2023, הודעה על כך תישלח במייל.

מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.

כניסת סטודנט כניסת מרצה