תמונת תמרורים של מוגבלויות
בית הספר למשפטים >> קליניקות משפטיות >> הקליניקה לזכויות של אנשים עם מוגבלויות

הקליניקה לזכויות של אנשים עם מוגבלויות

מנחה אקדמי: ד״ר עמוס הרמן
מנהלת הקליניקה: עו”ד לילך אילון-רפל
(אשכול נזיקין, עבודה וביטוח/ אשכול אזרחי-מסחרי/אשכול משפט ציבורי)

השיעורים הפרונטליים יתקיימו בימי שני בין 14:30-16:00

הקליניקה לזכויות של אנשים עם מוגבלויות מקנה לסטודנטים הזדמנות לשלב שימוש במשפט ככלי לשינוי חברתי עם ניסיון פרקטי במגוון תחומים אזרחיים.
הקליניקה כוללת שיעורים עיוניים לצד עבודה מעשית. בשיעורים העיוניים, יילמד הרקע המשפטי המעגן את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות בישראל (חקיקה ראשית ומשנית, חוזרי מנכ”ל ממשלתיים, נהלים, הסכמים, חוזים, צווים, הלכה פסוקה וכו’). בעבודה המעשית, יתנסו המשתתפים בקליניקה במתן סיוע משפטי זמין למיצוי זכויות. לצורך כך יוצב כל סטודנט באחד מן הארגונים הפועלים לרווחת בוגרים וילדים עם מוגבלויות כגון: איל”ן, “קשר”, “צעדים קטנים”, האגודה לחולי קרון וקוליטיס, אלו"ט - אגודה לאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם וכו'
הסטודנטים יעסקו בקבלת קהל וניהול עצמאי של תיקי לקוחות-פונים לרבות: מפגשים אישיים, ניהול הליכים, הדרכה בסנגור עצמי, כתיבת מכתבים וכתבי בי-דין.
הסטודנטים יעסקו במגוון סוגיות משפטיות: רווחה, בריאות, חינוך, ביטוח לאומי, רישוי, דיור, מיסוי, חוזים, ביטוח, נגישות.
סטודנטים מובילים ישתתפו גם בדיונים במגוון ערכאות (בתי המשפט, בתי הדין לעבודה, ועדות דרג/וועדות ערר, הליכי בוררות וכו’).
הקליניקה תסייע לפונים מכל קשת הלקויות: נכויות פיזיות, חושיות, ליקויי תקשורת ושפה, פיגור שכלי, עיוורון, חירשות, מחלות מערכתיות, תסמונות ומחלות גנטיות; ולפיכך, מיועדת לבעלי רגישות חברתית גבוהה.
הסטודנטים יזכו באפשרות להשתלב בתחום מקצועי חדש ומשגשג, המהווה “נישה” ייחודית של עריכת-דין, שאינה סובלת עדיין מהצפת המקצוע. בנוסף, ייהנו המשתתפים מחשיפה בלתי-אמצעית
להתנהלות המגזר השלישי והמצטיינים אף יוכלו להשתלב בעתיד כמתמחים במחלקות המשפטיות של עמותות וארגונים ללא כוונת רווח בתחום.

דרישות הקליניקה:
הפעילות בקליניקה מתבצעת בארגון העוסק בתחום, אליו שובץ הסטודנט. במסגרת הארגון, מקבל הסטודנט פניות, בהן הוא יכול לטפל, בהנחיית מנהלת הקליניקה, גם מהבית.
על הסטודנט להקדיש 4-6 שעות בשבוע סה”כ לפעילות בקליניקה, לפי הפירוט הבא: שעה בשבוע במשרדי הארגון אליו שובץ (זמני הפעילות בארגון מתואמים בין הסטודנט לבין הארגון), יתר העבודה על התיקים ( 3-5 שעות בשבוע) יכולה להיעשות גם מהבית.
בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה או טיעון בעל-פה בהרצאה.
ניתן לשבץ בכל אזורי הארץ, בהתאם לפריסת הארגונים, איתם אנו פועלים.
*הקליניקה מתאימה גם לסטודנטים עם מוגבלות שעבורם יינתנו התאמות בשיבוץ לפעילות המעשית (כגון עבודה מקוונת).

מתעניינים?
 הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף.

מתעניינים?
 הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף.

כניסת סטודנט כניסת מרצה