תמונת תמרורים של מוגבלויות
לימודי משפטים >> קליניקות משפטיות >> הקליניקה לזכויות של אנשים עם מוגבלויות

הקליניקה לזכויות של אנשים עם מוגבלויות

מנחה אקדמי: ד״ר עמוס הרמן
מנהלת הקליניקה: עו”ד לילך אילון-רפל
(אשכול נזיקין, עבודה וביטוח/ אשכול אזרחי-מסחרי/אשכול משפט ציבורי)

השיעורים הפרונטליים יתקיימו בימי ראשון בין השעות 14:30-16:00

הקליניקה לזכויות של אנשים עם מוגבלויות מקנה לסטודנטים הזדמנות לשלב שימוש במשפט ככלי לשינוי חברתי עם ניסיון פרקטי במגוון תחומים אזרחיים.
הקליניקה כוללת שיעורים עיוניים לצד עבודה מעשית. בשיעורים העיוניים, יילמד הרקע המשפטי המעגן את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות בישראל (חקיקה ראשית ומשנית, חוזרי מנכ”ל ממשלתיים, נהלים, הסכמים, חוזים, צווים, הלכה פסוקה וכו’). בעבודה המעשית, יתנסו המשתתפים בקליניקה במתן סיוע משפטי זמין למיצוי זכויות. לצורך כך יוצב כל סטודנט באחד מן הארגונים הפועלים לרווחת בוגרים וילדים עם מוגבלויות כגון: איל”ן, “קשר”, “צעדים קטנים”, האגודה לחולי קרון וקוליטיס, אלו"ט - אגודה לאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם וכו'
הסטודנטים יעסקו בקבלת קהל וניהול עצמאי של תיקי לקוחות-פונים לרבות: מפגשים אישיים, ניהול הליכים, הדרכה בסנגור עצמי, כתיבת מכתבים וכתבי בי-דין.
הסטודנטים יעסקו במגוון סוגיות משפטיות: רווחה, בריאות, חינוך, ביטוח לאומי, רישוי, דיור, מיסוי, חוזים, ביטוח, נגישות.
סטודנטים מובילים ישתתפו גם בדיונים במגוון ערכאות (בתי המשפט, בתי הדין לעבודה, ועדות דרג/וועדות ערר, הליכי בוררות וכו’).
הקליניקה תסייע לפונים מכל קשת הלקויות: נכויות פיזיות, חושיות, ליקויי תקשורת ושפה, פיגור שכלי, עיוורון, חירשות, מחלות מערכתיות, תסמונות ומחלות גנטיות; ולפיכך, מיועדת לבעלי רגישות חברתית גבוהה.
הסטודנטים יזכו באפשרות להשתלב בתחום מקצועי חדש ומשגשג, המהווה “נישה” ייחודית של עריכת-דין, שאינה סובלת עדיין מהצפת המקצוע. בנוסף, ייהנו המשתתפים מחשיפה בלתי-אמצעית
להתנהלות המגזר השלישי והמצטיינים אף יוכלו להשתלב בעתיד כמתמחים במחלקות המשפטיות של עמותות וארגונים ללא כוונת רווח בתחום.

דרישות הקליניקה:
בתקופת הקורונה, עברה כלל העבודה המעשית בקליניקה זו לפעילות מרחוק באמצעים מקוונים, במטרה להנגיש את שירותי הקליניקה עבור אנשים עם מוגבלות שבקבוצת סיכון. כך, שאין משמעות למיקום הגיאוגרפי בו נמצא הסטודנט, והעבודה המעשית מתבצעת באמצעות המחשב של הסטודנט מביתו או מכל מקום אחר שנוח לו לקיים בו פגישות ב"זום".
הפעילות בקליניקה מתבצעת באמצעות הארגון העוסק בתחום אליו שוייך הסטודנט. הסטודנט מקבל פניות מהארגון בהן הוא יכול לטפל, בהנחיית מנהלת הקליניקה מהבית.
על הסטודנט להקדיש 4-6 שעות בשבוע סה”כ לפעילות בקליניקה.
בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה או טיעון בעל-פה בהרצאה.

*הקליניקה מתאימה גם לסטודנטים עם מוגבלות שעבורם יינתנו התאמות.

מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.

כניסת סטודנט כניסת מרצה