לימודי משפטים >> קליניקות משפטיות >> הקליניקה לזכויות זקנים וניצולי שואה

הקליניקה לזכויות זקנים וניצולי שואה

מנחה אקדמית ומנהלת הקליניקה: ד״ר יעל וקסמן
(אשכול אזרחי מסחרי/אשכול דיני משפחה וירושה/אשכול פלילי)

ההרצאות בשנה"ל תשפ"ד תתקיימנה בימי שני בין השעות 14:30-16:00

מהות הקליניקה

ישראל מצויה בעיצומה של ”מהפכת הזקנה“ וחווה עלייה דרמתית בתוחלת החיים וגידול משמעותי במספר הזקנים המתגוררים בה. ההזדקנות מעלה, לעיתים קרובות על פני השטח, את הצורך להתמודד עם סוגיות משפטיות, אשר חלקן ייחודיות לגיל הזקנה וחלקן שאינן ייחודיות לגיל הזקנה, אך מתעצמות בתקופה זו. סוגיות אלה כוללות, בין השאר: סוגיות בנוגע לכשרותו המשפטית של האדם הזקן, לרבות אפוטרופסות, ייפוי כוח והנחיות מקדמיות, זכויות בביטוח הלאומי ובמערכת הבריאות, סוגיות בסוף החיים, הגנה מפני התעללות, הזנחה וניצול, זכויות ניצולי שואה, דיני ירושה, צרכנות, דיור ועוד. הקליניקה שמה לה למטרה לסייע לאוכלוסייה זו במימוש זכויותיהם וזאת בשיתוף פעולה עם עמותת ”מרווה-משפט, רווחה והעצמה“, הפועלת להעצמת אוכלוסיות נזקקות באמצעות כלים משפטיים ורווחתיים.

מספר שעות עבודה מעשית בשבוע

4 שעות פעילות בשבוע לטיפול בתיקים, שעות הטיפול הינן לרוב גמישות ויכולות להיעשות בכל זמן של היום.

מיקום העבודה המעשית

הקליניקה פועלת בכל הארץ, כאשר מקום הטיפול הינו גמיש ומשתנה, בהתאם לאופי התיקים בהם בוחר הסטודנט: תיקים שניתן לטפל בהם מהבית, תיקים בהם יש צורך להיפגש עם פונים במרכז האקדמי, ביקורי בית, פגישות עם צוותי רווחה וכדומה.

מהות העבודה המעשית

הסטודנטים יטפלו במגוון תיקים משפטיים שיקבלו ממנהלת הקליניקה ובהנחייתה. הטיפול בתיקים ייעשה מול בתי המשפט, בהכנת חוות דעת בנושאים שונים, השתתפות בוועדות הרב מקצועיות בלשכות הרווחה, ביקורי בית, פגישות עם פונים בשערי מדע ומשפט ועוד.

גופים וארגונים איתם פועלת הקליניקה

התיקים המשפטיים מופנים אל הקליניקה ע"י עמותת ”מרווה-משפט, רווחה והעצמה“, לשכות הרווחה, בתי חולים, קופות חולים, מוסדות פסיכיאטריים, רופאים גריאטריים, יועצים גרונטולוגים ועמותת עמדה.

 

חובת נוכחות

ההרצאות יתקיימו אחת לשבוע במהלך סמסטר א. ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה. בנוסף ישנה חובה לטפל בתיקים משפטיים, בתיאום עם מנהלת הקליניקה.

ההרשמה לקליניקות תיפתח במהלך חודשי מאי- יוני 2023, הודעה על כך תישלח במייל.

מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.

כניסת סטודנט כניסת מרצה