קליניקות משפטיות

דבר מנהל הקליניקות המשפטיות

המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט שם דגש רב על שני מישורים מרכזיים בתהליך הלימודים של הסטודנטים. האחד, הקניית רמת ידע גבוהה, כלי חשיבה משפטיים ומיומנויות של כתיבה וניסוח, והשני, חובתנו וזכותנו לתרום לחברה בישראל במשך הלימודים. הקליניקות המשפטיות הינן הזרוע המרכזית להשגת שתי מטרות חשובות אלה. בשנה”ל תשפ״א יפעלו 11 קליניקות משפטיות. קיומן של 11 קליניקות משפטיות מציב את המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט בשורה הראשונה ביחס למספר קליניקות משפטיות למוסד אקדמי.

הקליניקות המשפטיות מקנות לסטודנטים אפשרות להתנסות לראשונה בפעילות פרקטית משפטית עם לקוחות אמיתיים תוך הרגשת שליחות. יתרה מכך, הניסיון המשפטי תורם רבות לידע של הסטודנטים ולסיכויי קבלתם להתמחות. לאור זאת, הוחלט שהחל משנת תשפ”א ביצוע קליניקה הינו חובה עבור מסלולי הבוקר והערב של שנה ב’. עבור שאר התלמידים בשנים ב׳ וג׳ ביצוע קליניקה הינו רשות.

במסגרת הקליניקות המשפטיות, הסטודנטים מסייעים לציבור במגוון היבטים, כגון: סיוע בתחומי המשפט האזרחי לציבור שמתקשה לממן שכר טרחת עו”ד; סיוע לזוכים וחייבים המתקשים למצות את זכויותיהם במסגרת לשכות ההוצל”פ; סיוע לפונים לבתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים; סיוע למשפחות שכולות, נכי צה”ל, נפגעי פעולות איבה, לאנשים עם מוגבלויות, לזקנים וניצולי שואה לקבל את הזכויות המשפטיות המגיעות להם; סיוע לעובדים למצות את זכויותיהם; ייצוג נפגעי תקיפה מינית; ייצוג נאשמים בפלילים שאין להם יכולת לממן ייצוג משפטי. בנוסף, פועלים הסטודנטים בתחומים של יישוב סכסוכים ואיכות הסביבה.
ד"ר חגי ויניצקי
מנהל הקליניקות המשפטיות

 

הרשמה ונהלים

 

שנה ב’ מסלולים בוקר וערב

לאור חשיבות הקליניקות המשפטיות, בתרומתן להכשרה המעשית של הסטודנטים, הוחלט, כי החל משנת הלימודים תשפ”א, ההשתתפות בקליניקות תהיה חובה עבור סטודנטים הלומדים בשנה ב’, במסלולים בוקר וערב. לפיכך, כל סטודנט שבשנה”ל תשפ”א ילמד בשנה ב’ במסלול ערב או בוקר, יהיה חייב להשתתף בקליניקה בשנה זו.

 

שנה ב’ מסלול בעלי תארים ושנה ג’ כל המסלולים

סטודנטים שבשנת הלימודים תשפ”א ילמדו בשנה ב’ במסלול בעלי תארים, או באחד המסלולים בשנה ג’, יוכלו להשתתף בקליניקה בשנה זו, אם יהיו מעוניינים בכך.

 

דרישות ההשתתפות בקליניקות

הסטודנטים המשתתפים בקליניקות נוטלים חלק בשיעור של שעתיים אקדמיות אחת לשבועיים, במהלך שני הסמסטרים.

בנוסף, הסטודנטים משקיעים כארבע עד שמונה שעות שבועיות בעבודה מעשית בהתאם לנדרש בכל קליניקה.

כן יינתנו, במסגרת הקליניקות, מטלות כתיבה להגשה.

בהמשך החוברת יוקדש עמוד לכל אחת מ-11 הקליניקות הקיימות, בו יינתן פירוט על הנעשה בכל קליניקה וכן יפורטו דרישות הקליניקה ומועד השיעור האקדמי.

בבחירתכם באיזו קליניקה ברצונכם להשתתף, עליכם לשים לב היטב לדרישות הקליניקה, מספר שעות העבודה המעשית, האם העבודה המעשית היא דווקא בבוקר, בערב או בשעות גמישות. מיקום גאוגרפי בו מתבצעת העבודה המעשית. שימו לב למועד השיעורים בקליניקה ווודאו שתוכלו להגיע

לכל השיעורים.

חשוב כי תוודאו שדרישות הקליניקות בהן תבחרו מתאימות לכם, שכן לאחר מיון הסטודנטים לקליניקות השונות, לא תוכלו לשנות את בחירתכם, אלא רק על בסיס מקום פנוי ובהסכמת מנהלי הקליניקות.

בנוסף, שימו לב כי הקליניקה לזכויות נפגעי ונפגעות תקיפה מינית מיועדת לתלמידי שנה ג’ בלבד.

 

נקודות זכות וציון בקליניקה

הציון בקליניקה שקול ל-4 נקודות זכות, עם זאת ציון הקליניקה מחליף 2 נקודות זכות (קורסי בחירה) מתוך מכסת קורסי הבחירה.

 

הליך ההרשמה לקליניקות

בין אם הקליניקה עבורכם היא חובה ובין אם היא רשות, הליך ההרשמה הינו זהה.

החל מתאריך 1.6.2020, ט’ בסיון תש”פ, ועד לתאריך 11.6.2020, י”ט בסיון תש”פ, יהא עליכם לבחור שלוש עדיפויות מבין הקליניקות המוצעות.

בחירת הקליניקות תתבצע דרך תחנת המידע במערכת בחירת הקורסים שתהא פתוחה עבורכם בין התאריכים לעיל, בימים א’-ה’, בין השעות 24:00-09:00 וביום ו’ עד השעה 18:00.

 

חובה להעלות למערכת קורות חיים, גיליון ציונים ותמונה.

כל קורות חיים חייבים להיפתח בשם התלמיד, באיזה שנה ומסלול הוא לומד, מספר נייד, כתובת מייל ותמונה.

לאחר מכן תופיע פיסקה של מספר שורות, המפרטת את הסיבות לבחירת שלוש הקליניקות, לרבות אם לאותו תלמיד קיים קשר לנושא הקליניקה.

מומלץ לצרף באותו קובץ סרוק של קורות החיים גם המלצות (בקובץ אחד עם קורות החיים).

כן חובה לצרף בקובץ נפרד את גיליון הציונים.

נא לא להתייחס לאפשרות קביעת ראיונות במערכת ההרשמה המקוונת.

לאור הנחיות משרד הבריאות, ככלל, השנה לא ייערכו ראיונות לקליניקות. אולם, אם יבקש מי מבין מנהלי הקליניקות כן לערוך ראיונות, תקבלו על כך הודעה נפרדת על אופן ביצוע הראיונות.

 

דירוג הקליניקות

במסגרת הרשמתכם לקליניקות, תתבקשו לדרג את שלוש הקליניקות שבחרתם עפ”י העדיפות שלכם.

שימו לב, כי הסדר בו רשמתם את העדיפויות לקליניקות יחייב אתכם, כך שאם תתקבלו לקליניקה אותה בחרתם בעדיפות ראשונה, כלל לא תישקל מועמדותכם לשתי הקליניקות האחרות וכו’.

 

שיבוץ הסטודנטים בקליניקות

עדיפות בשיבוץ תינתן לתלמידי שנה ב’ מסלולים בוקר וערב, עבורם הקליניקה היא חובה.

השיבוץ יעשה עפ”י החלטת מנהלי הקליניקות, בהסתמך על קורות החיים וגיליון הציונים. בהתאם לבחירת מנהל הקליניקה, גם על בסיס ראיונות.

 

לפרטים ושאלות

לפרטים ושאלות ניתן לפנות לעו”ד מיכל ריכרדסון במייל:

michalr@mishpat.ac.il

אנא ציינו במייל את שמכם המלא וכן מספר טלפון בו ניתן יהיה ליצור אתכם קשר לפי הצורך.

 

הקליניקה לפרקטיקה וסיוע משפטי

(אשכול אזרחי-מסחרי/ אשכול נזיקין, עבודה וביטוח)

מנחה אקדמי: פרופ’ אביעד הכהן

מנהלת הקליניקה: עו”ד מיכל ריכרדסון

השיעורים הפרונטאליים יתקיימו בימי ד׳, בין השעות 15:30-14:00

לקליניקה זו שלושה מסלולים נפרדים (כל סטודנט יוכל להשתתף במשך שנה אקדמית רק באחד מהמסלולים):

א. מסלול “משרדים” – השתלבות במשרד עו”ד.

ב. מסלול “תחנות סיוע” – סיוע משפטי לקהילה בתחומי המשפט האזרחי.

ג. מסלול “בית משפט” – עבודה עם שופט או רשם בבית משפט השלום בכפר-סבא.

הערה חשובה: למסלול השלישי – מסלול בית משפט – יתקיימו הרשמה וראיונות בנפרד.

 תוכלו לבחור כעת 3 קליניקות מחוברת זו ולאחר מכן, כשתיפתח ההרשמה הנפרדת למסלול בית משפט, תוכלו להגיש את מועמדותכם גם למסלול זה (בכפוף לדרישות המסלול). שימו

לב, כי אינכם חייבים לבחור קליניקה זו כעת, אם הנכם מעוניינים רק במסלול בית משפט.

 

א. מסלול “משרדים”: במסלול זה, משולבים הסטודנטים במשרדי עו”ד. הסטודנטים פועלים במשך 8 שעות שבועיות במשרד, בזמנים המתואמים בינם לבין עוה”ד, ועוסקים בעבודות משפטיות עפ”י צרכי המשרד. כך, ניתנת לסטודנטים ההזדמנות לחוות מקרוב את עבודתו של עו”ד, לרכוש ניסיון מעשי בעבודה משפטית, בליווי צמוד של עו”ד אשר מנחה אותם בעבודתם.

כאן מתמודדים הסטודנטים מול מקרה משפטי אמיתי, מטמיעים את הידע שרכשו בלימודיהם, צוברים ידע נוסף, לומדים כיצד לנהל תיק, לערוך משא ומתן וכיצד לכתוב מסמך משפטי.

בנוסף, כתוצאה מההזדמנות הניתנת לעוה”ד במסלול זה, לבחון את כישורי הסטודנט, חלק לא  מבוטל מתלמידי המסלול שהצטיינו בעבודתם התקבלו לטרום התמחות/התמחות באותו משרד.

המשרדים בקליניקה הינם מגוונים ועוסקים ברוב תחומי המשפט השונים.

 

דרישות מסלול “משרדים”:

הפעילות בקליניקה מתבצעת במשרד עוה”ד אליו שובץ הסטודנט, במשך שמונה שעות בשבוע.

שעות הפעילות במשרד מתואמות בין הסטודנט לבין עוה”ד.

רוב השיבוצים הם באזור המרכז. אולם, ככל והסטודנט מכיר משרד עו”ד הקרוב לאזור מגוריו,  המתאים לשיבוץ במסגרת הקליניקה, אין כל מניעה כי הסטודנט ישובץ שם (למעט משרדים של קרובי משפחה או ניגוד עניינים אחר).

בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה.

 

ב. מסלול “תחנות סיוע”: במסגרת מסלול זה, מוצבים סטודנטים בתחנות סיוע הפזורות ברחבי הארץ (בתחנות שי”ל – שרות ייעוץ לאזרח ובמתנ”סים), שם הם מקבלים פניות מהציבור הרחב בתחומים שונים של המשפט האזרחי, כגון: דיני עבודה, הוצאה לפועל, דיני צרכנות, זכויות האזרח, חוזים, נזקי רכוש ועוד.

הפנייה אל הקליניקה אינה מותנית בעמידה בקריטריונים, אולם מטבע הדברים, מרב הפונים אל הקליניקה הינם אנשים מעוטי יכולת עם מודעות מועטה לזכויותיהם, שאלמלא הקליניקה הייתה נחסמת דרכם לקבלת מידע באשר לזכויותיהם ולטיפול משפטי הולם.

הטיפול בפניות נעשה בליווי מנהלת הקליניקה וכולל, בין היתר, חיפוש מידע משפטי, ניהול משא ומתן עם הצד שכנגד ועריכת מסמכים משפטיים כמו מכתבים וכתבי בי-דין.

דרישות מסלול “תחנות סיוע”:

הסטודנט יפעל בתחנת הסיוע אליה שובץ, במשך שעתיים קבועות בשבוע. זמן הפעילות בתחנת הסיוע מתואם בין הסטודנט לבין מנהל התחנה.

אחת לשבוע, על הסטודנט להגיע למרכז האקדמי, להתייעצות עם מנהלת הקליניקה באשר לתיקים שבטיפולו (ההתייעצות מתקיימת בשעות הבוקר או הצהריים בלבד). יתר העבודה על התיקים יכולה להיעשות גם מהבית.

סה”כ על הסטודנט להקדיש 6-8 שעות פעילות בשבוע.

בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה.

ניתן לשבץ בכל אזורי הארץ, בהתאם למיקום תחנות שי״ל, איתן אנו פועלים. מספר הסטודנטים במסלול זה הינו מוגבל.

 

ג. מסלול “בית משפט”: מסלול לסטודנטים מצטיינים בלבד – בהרשמה נפרדת.

במסגרת מסלול זה, “מוצמד” כל סטודנט לשופט או לרשם מבית משפט השלום בכפר סבא, ופועל עמו במשך 8 שעות בשבוע.

במסלול זה, ניתנת לסטודנטים הזדמנות נדירה לחוות מקרוב את עבודתו של שופט/רשם. הסטודנטים מסייעים לשופטים/רשמים בהכנת חוות דעת משפטיות, בחיפוש פסיקה רלוונטית, בתמצות עיקרי טענות התביעה וההגנה לקראת דיון, בהכנת תיק בית המשפט לדיון ועוד.

כן מתלווים הסטודנטים אל השופט לדיונים וחווים את המשפט מזווית ראייתו המיוחדת.

 

דרישות מסלול “בית משפט”:

ממוצע ציונים 88 ומעלה.

הפעילות במסלול זה מתבצעת בבית משפט השלום בכפר סבא בלבד.

על הסטודנט להקדיש יום אחד בשבוע, בן 8 שעות לפעילות בקליניקה, החל מהבוקר.

בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה.

 

קליניקה לדיני עבודה וזכויות עובדים

(אשכול נזיקין, עבודה וביטוח)

מנחה אקדמי: ד״ר מיכאל בריס

מנהל הקליניקה: עו”ד אלישי בן-יצחק

השיעורים הפרונטאליים יתקיימו בימי ד׳, בין השעות 15:30-14:00

 

דיני העבודה מבקשים לאזן בין זכויות העובד לזכויות המעביד, איזון זה מושתת על רקע אי שוויון בין העובד למעסיקו. בדרך כלל העובד מהווה חוליה חלשה ביחסים שבין עובד למעסיק, המעסיק כבעל המאה יכול לפגוע בזכויות הבסיסיות של העובד, והעובד יקבל “הכל” בהכנעה. מתוך נקודת הנחה זו

צמחה המטריה של דיני עבודה אשר במהותה מבקשת להגן על העובד, בין היתר, באמצעות חקיקת מגן – חקיקה ייחודית אשר מבקשת להגן על העובד הן מפני המעביד והן מפני העובד עצמו שיכול לוותר על זכויותיו ובלבד להמשיך ולעבוד.

הקליניקה תשלב לימוד תיאורטי ופעילות מעשית. בצד התיאורטי תבקש הקליניקה לחשוף את הסטודנטים להיבטים החוקיים ולעולם העבודה בכללותו. השיעורים יועברו על ידי עו”ד אלישי בן-יצחק, וכן ע”י מרצים אורחים מתחום דיני העבודה. השיעורים יעסקו בסוגיות עקרוניות, בחשיפה

לחקיקה מרכזית, הסכמים קיבוציים, צווי הרחבה, מעמדו של החוזה בדיני עבודה, פסיקה בתי הדין לעבודה ועוד. בצד המעשי יוצבו סטודנטים בבתי הדין האזוריים לעבודה, ארגוני עובדים, שי”ל, עמותות בתחום דיני עבודה ובמשרדי עו”ד שעוסקים בתחום דיני עבודה. שם יגישו הסטודנטים סיוע ראשוני לפונים, יתנסו בניסוח מסמכים משפטיים ומכתבים. העבודה הפרקטית תיעשה בליווי עורכי דין במשרדים. כמו כן, תעסוק הקליניקה בקידום הצעות חקיקה, והתלמידים ייחשפו לעבודת ועדת הכנסת בתחום. הקליניקה בהיותה קשובה למתרחש בעולם דיני העבודה ומתוך מטרה להוביל לשינויים חברתיים בתחום דיני העבודה, תגיש עתירות בתחום דיני העבודה ו/או תצטרף להליך במעמד של ‘ידיד בית המשפט”. הקליניקה תהווה כור היתוך ראוי וחשוב בהתפתחות הסטודנט המבקש לעסוק בתחום של דיני עבודה, במהלכה הוא יהיה חשוף למגוון רחב של נושאים ותחומים החל מהלימוד התיאורטי וכלה בעבודה מעשית.

 

דרישות הקליניקה:

הפעילות בקליניקה מתבצעת בשעות הבוקר (למעט חריגים בתיאום מראש).

על הסטודנטים המשתתפים בקליניקה להקדיש בוקר בשבוע לפעילות בבתי הדין לעבודה.

בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה.

ניתן לשבץ בכל אזורי הארץ, בהתאם למחוזות בתי הדין לעבודה.

הקבלה לקליניקה מותנית באישור הנהלת בתי המשפט.

 

הקליניקה ליישוב סכסוכים וגישור

(אשכול אזרחי-מסחרי/ אשכול נזיקין, עבודה וביטוח, אשכול דיני משפחה וירושה)

מנחה אקדמית: ד״ר דפנה לביא

מנהלת הקליניקה: עו”ד מיכל בן יצחק

השיעורים הפרונטאליים יתקיימו בימי א׳, בין השעות 17:30-16:00

 

מטרת הקליניקה היא להקנות לסטודנטים ידע נרחב והתנסות מעשית בדרכים אלטרנטיביות ליישוב סכסוכים. עם השנים, תופסים ההליכים האלטרנטיביים מקום רב יותר, מתוך מודעות ליתרונות שהם מעניקים על פני הליך משפטי רגיל. כיום למשל, קיימת חובה לבחון הליך אלטרנטיבי טרם פתיחת הליכים משפטיים מסוימים, לדוגמא בבית המשפט לענייני משפחה.

הקליניקה תשלב לימוד תיאורטי עם הקניית מיומנויות פרקטיות, במטרה לנצל את הכלים האקדמיים והמשפטיים שרוכשים הסטודנטים במסגרת לימודיהם התיאורטיים בקליניקה, לטובת פתרון הסכסוך הקונקרטי. הקליניקה תעמיד בפני הסטודנטים אפשרות להתנסות בטכניקות שונות ליישוב סכסוכים, הן מנקודת המבט של הצד המסוכסך והן מנקודת המבט של עורך הדין המייצג את אחד הצדדים המסוכסכים, תוך מתן דגש על היתרונות והחסרונות של כל הליך.

הסטודנטים ילמדו את היסודות התיאורטיים והמשפטיים של

הטכניקות הבאות ויתנסו בחלקם:

  • גישור-  Mediation
  • בוררות –Arbitration

–     הערכה מוקדמת של מומחה

E.N.E – Early Neutral Evaluation

O.D.R – Online Dispute Resolution

–       הערכת קונפליקט-  Conflict Mapping

–       בניית הסכמות Building Consensus  –  ועוד.

יינתן דגש מיוחד לסוגי סכסוכים שונים  -סכסוכי עבודה, סכסוכי שכנים, סכסוכים צרכניים, סכסוכי גירושין ומשפחה ועוד.

 

דרישות הקליניקה:

במהלך השנה, ייחשפו הסטודנטים לעולם הגישור ויישוב הסכסוכים, במרכזי זכויות לגישור, בבתי ספר, בסימולציות בכיתה. על הסטודנט להקדיש 2-3 שעות בשבוע לפעילות המעשית בקליניקה. בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור

מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה, כולל מטלה לסיכום הקליניקה במהלך הסמסטר השני.

הקליניקה לאכיפת חיובים: זכויות חייבים וזוכים בהוצל”פ

(אשכול אזרחי-מסחרי/ אשכול נזיקין, עבודה וביטוח, אשכול דיני משפחה וירושה)

מנחה אקדמי: פרופ׳ חמי בן-נון

מנהל הקליניקה: עו”ד אלישי בן-יצחק

השיעורים הפרונטאליים יתקיימו בימי ד׳, בין השעות 15:30-14:00

הקליניקה נועדה לפתוח צוהר לסטודנט המבקש להכשיר עצמו לעסוק בתחום העסקי מסחרי וזאת לצד תרומה חברתית.

הקליניקה לאכיפת חיובים תקנה לסטודנטים ניסיון ייחודי ותציע הכשרה משפטית מעשית בתחומי אכיפת חיובים והוצאה לפועל. הקליניקה עובדת בשיתוף פעולה עם המרכז לאכיפת חיובים וגביית קנסות. הסטודנטים בקליניקה יישבו בלשכות ההוצאה לפועל הנמצאות לצד בתי משפט השלום

ויעניקו סיוע ראשוני לחייבים ולזוכים, הסטודנטים ינהלו מו”מ עם זוכים, יסייעו לפונים בהליכי הוצאה לפועל שונים, ניסוח תצהירים, בקשות להקטנת חוב, איחוד תיקים, הגשת התנגדויות, עיכוב הליכים, טענת פרעתי ועוד. במסגרת הקליניקה, יועברו שיעורים פרונטאליים שיעסקו בפן הפרקטי של חוק ההוצאה לפועל, הכרת הבקשות השונות, הסעדים, ההגבלות וההליכים השונים העומדים לרשות החייב והזוכה בהוצאה לפועל. כמו כן, יכללו השיעורים עקרונות בניהול מו”מ, ניסוח הסכמים, כתיבת מכתבים. במסגרת השיעורים, יתארחו מרצים מתחום ההוצאה לפועל והרשות לאכיפת חיובים.

 

דרישות הקליניקה:

הפעילות בקליניקה מתבצעת בשעות הבוקר (למעט חריגים בתיאום מראש).

על הסטודנטים המשתתפים בקליניקה להקדיש בוקר בשבוע לפעילות בלשכות ההוצאה לפועל.

בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה.

ניתן לשבץ בכל אזורי הארץ, בהתאם לפריסת לשכות ההוצאה לפועל.

הקבלה לקליניקה מותנית באישור הנהלת בתי המשפט ובהעדר תיקים בהוצאה לפועל.

 

מנו”ף – הקליניקה למשפחות שכולות, נכי צה”ל ונפגעי פעולות איבה

(אשכול נזיקין, עבודה וביטוח, אשכול משפט ציבורי)

מנחה אקדמי: ד״ר עמוס הרמן

מנהלות הקליניקה: עו”ד איריס אגסי מימון ועו”ד שרון דרורי

השיעורים הפרונטאליים יתקיימו בימי א׳, בין השעות 17:30-16:00

הקליניקה נועדה לטפל בזכויות ובקצבאות שלהן זכאים נכי צה”ל, בני משפחות שכולות, הורים, אלמנות, יתומים ואחים שכולים בדגש על נפגעי הלם קרב ונפגעי פעולות איבה.

הקליניקה תכלול שיעורים פרונטאליים שיעסקו בלימוד סוגיות עקרוניות בהליך קבלת ההכרה ממשרד הביטחון, המבחנים המשפטיים והשינויים שחלו בפסיקה בעניין הקריטריונים להכרה, מיהן הקבוצות השונות הזכאיות להיכלל במעגל הזכאים, התמורות שחלו במהלך השנים בזכויות להן זכאיות הקבוצות הללו והמצב כיום בנוגע לזכויות ולהטבות השונות להן זכאיות קבוצות אלו.

במסגרת השיעורים בקליניקה ינותחו מקרים פרטניים במישור העובדתי, הרפואי והמשפטי, תוך מתן

כלים פרקטיים לסטודנטים, וכן יתקיימו משפטים מבוימים.

במסגרת הקליניקה תשמענה גם הרצאות בעניין הפרקטיקה הנוהגת בייצוג מול הרשויות השונות, הדינים החלים בכל תחום ותחום, וכן תשמענה הרצאות של נציגי ארגונים/ראשי האגפים הרלוונטיים במשרד הביטחון.

הקליניקה תכלול גם פעילות מעשית. במסגרת זו יוצבו סטודנטים בארגונים היציגים, ארגון נכי צה”ל, יד לבנים, ארגון אלמנות ויתומי צה”ל, ארגון נפגעי פעולות איבה, במשרדי עורכי דין בתחום ובבתי משפט (הסטודנטים “יוצמדו” לשופטים ויסייעו להם בעבודתם המשפטית). התלמידים ילמדו את

הפרקטיקה הנוהגת בתחום זה, לרבות ליטיגציה משפטית הכוללת, בין היתר, חקירת מומחים רפואיים, יעסקו באופן פרטני בסוגיות הנוגעות להכרה בזכויות, תוך בחינת הדין הקיים וההצדקות לקבלת סיוע ועזרה.

 

דרישות הקליניקה:

הפעילות בקליניקה מתבצעת בארגון, או במשרד עו”ד העוסקים בתחום, או בבתי המשפט  (הסטודנטים “יוצמדו” לשופטים ויסייעו להם בעבודתם המשפטית).

על הסטודנטים להקדיש 4-8 שעות פעילות בשבוע לקליניקה, כאשר זמני הפעילות בארגון או במשרד עוה”ד יתואמו בין הסטודנט לבין הארגון או המשרד וזמני הפעילות בבתי המשפט, יהיו עפ”י החלטת בתי המשפט.

בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה.

ניתן לשבץ בכל אזורי הארץ, בהתאם לפריסת הארגונים, משרדי עוה”ד ובתי המשפט איתם אנו פועלים.

הקליניקה לאיכות הסביבה בתמיכת תנועת ׳רגבים׳

 

(אשכול דיני נזיקין עבודה וביטוח/ אשכול משפט ציבורי/אשכול משפט פלילי)

מנחה אקדמי: ד״ר עמוס הרמן

מנהל הקליניקה: עו”ד שלמה מאיר רבינוביץ

השיעורים הפרונטאליים יתקיימו בימי א׳, בין השעות 17:30-16:00

 

מתוך הבנה בצורך ההולך וגובר בפעילות סביבתית-משפטית בישראל, הוקמה במרכז האקדמי “הקליניקה לאיכות הסביבה”.

מטרות הקליניקה: טיפוח איכות הסביבה בישראל תוך סיוע לעיצוב המדיניות הראויה, שמירה על הסביבה הקיימת, תיקון נזקים ומניעת תקלות לעתיד; הקניית מידע, כלים וניסיון מקצועי ומעשי לסטודנטים, שיהוו את מוקד העשייה בקליניקה.

במסגרת הקליניקה יועברו הרצאות פרונטאליות, אחת לשבועיים, במשך שני סמסטרים. במהלך ההרצאות יילמדו העקרונות, החקיקה, הפסיקה והכללים בתחום טיפוח איכות הסביבה בישראל.

במסגרת הפעילות המעשית, הקליניקה מתכוונת לעבוד בשיתוף פעולה עם מספר גופים וארגונים, כגון: המשרד להגנת הסביבה, רשויות, רט”ג – רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, ירוק עכשיו, צלול ועוד.

תחומי הפעילות: סיוע לעיצוב מדיניות סביבתית וטיפול בסוגיות סביבתיות בתחומים שונים: תכנון ובנייה, זיהום אוויר, מים וקרקע, קרינה, רעש וכיו”ב.

במסגרת הפעילות יתנסו הסטודנטים בפעילויות משפטיות שונות ובניסוח מסמכים מגוונים כגון: כתבי טענות, מכתבים משפטיים, עררים, תלונות, עתירות, הצעות חוק, ניירות עמדה וחוות דעת.

 

דרישות הקליניקה:

הפעילות בקליניקה מתבצעת במסגרת ארגונים העוסקים בתחום, עיריות ומועצות מקומיות ואזוריות, פרויקטים יזומים בשטח או עבודה מהבית.

על הסטודנט להקדיש 4 שעות בשבוע לפעילות בקליניקה, כאשר זמני הפעילות גמישים וניתן לפעול בכל אחת משעות היום.

בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה.

ניתן לשבץ בכל אזורי הארץ, בהתאם לפרויקט ולפריסת הארגונים, העיריות והמועצות, איתם אנו פועלים.

 

הקליניקה לזכויות של אנשים עם מוגבלויות

(אשכול נזיקין עבודה וביטוח/ אשכול אזרחי-מסחרי/אשכול משפט ציבורי)

מנחה אקדמי: ד״ר עמוס הרמן

מנהלת הקליניקה: עו”ד לילך אילון-רפל

השיעורים הפרונטאליים יתקיימו בימי ד׳, בין השעות 15:30-14:00

 

הקליניקה לזכויות של אנשים עם מוגבלויות מקנה לסטודנטים הזדמנות לשלב שימוש במשפט ככלי לשינוי חברתי עם ניסיון פרקטי במגוון תחומים אזרחיים.

הקליניקה כוללת שיעורים עיוניים לצד עבודה מעשית. בשיעורים העיוניים, יילמד הרקע המשפטי המעגן את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות בישראל (חקיקה ראשית ומשנית, חוזרי מנכ”ל ממשלתיים, נהלים, הסכמים, חוזים, צווים, הלכה פסוקה וכו’). בעבודה המעשית, יתנסו המשתתפים בקליניקה במתן סיוע משפטי זמין למיצוי זכויות. לצורך כך יוצב כל סטודנט באחד מן הארגונים הפועלים לרווחת בוגרים וילדים עם מוגבלויות כגון: איל”ן, “קשר”, “צעדים קטנים”, האגודה לחולי קרון וקוליטיס, האגודה לסוכרת נעורים וכו’.

הסטודנטים יעסקו בקבלת קהל וניהול עצמאי של תיקי לקוחות-פונים לרבות: מפגשים אישיים, ניהול

הליכים, הדרכה בסנגור עצמי, כתיבת מכתבים וכתבי בי-דין.

הסטודנטים יעסקו במגוון סוגיות משפטיות: רווחה, בריאות, חינוך, ביטוח לאומי, רישוי, דיור, מיסוי, חוזים, ביטוח, נגישות.

סטודנטים מובילים ישתתפו גם בדיונים במגוון ערכאות (בתי המשפט, בתי הדין לעבודה, ועדות דרג/וועדות ערר, הליכי בוררות וכו’).

הקליניקה תסייע לפונים מכל קשת הלקויות: נכויות פיזיות, חושיות, ליקויי תקשורת ושפה, פיגור שכלי, עיוורון, חירשות, מחלות מערכתיות, תסמונות ומחלות גנטיות; ולפיכך, מיועדת לבעלי רגישות חברתית גבוהה.

הסטודנטים יזכו באפשרות להשתלב בתחום מקצועי חדש ומשגשג, המהווה “נישה” ייחודית של עריכת-דין, שאינה סובלת עדיין מהצפת המקצוע. בנוסף, ייהנו המשתתפים מחשיפה בלתי-אמצעית

להתנהלות המגזר השלישי והמצטיינים אף יוכלו להשתלב בעתיד כמתמחים במחלקות המשפטיות של עמותות וארגונים ללא כוונת רווח בתחום.

 

דרישות הקליניקה:

הפעילות בקליניקה מתבצעת בארגון העוסק בתחום, אליו שובץ הסטודנט. במסגרת הארגון, מקבל הסטודנט פניות, בהן הוא יכול לטפל, בהנחיית מנהלת הקליניקה, גם מהבית.

על הסטודנט להקדיש 4-6 שעות בשבוע סה”כ לפעילות בקליניקה, לפי הפירוט הבא: שעה בשבוע במשרדי הארגון אליו שובץ (זמני הפעילות בארגון מתואמים בין הסטודנט לבין הארגון), יתר העבודה על התיקים ( 3-5 שעות בשבוע) יכולה להיעשות גם מהבית.

בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה.

ניתן לשבץ בכל אזורי הארץ, בהתאם לפריסת הארגונים, איתם אנו פועלים.

*הקליניקה מתאימה גם לסטודנטים עם מוגבלות שעבורם יינתנו התאמות בשיבוץ לפעילות המעשית (כגון עבודה מקוונת).

 

 הקליניקה לזכויות זקנים וניצולי שואה

(אשכול אזרחי מסחרי/אשכול דיני משפחה וירושה/אשכול פלילי)

מנחה אקדמית ומנהלת הקליניקה: ד״ר יעל וקסמן

השיעורים הפרונטאליים יתקיימו בימי א׳, בין השעות 17:30-16:00

 

ישראל מצויה בעיצומה של ”מהפכת הזקנה“ וחווה עלייה דרמתית בתוחלת החיים וגידול משמעותי במספר הזקנים המתגוררים בה. אף שההזדקנות ואריכות הימים יכולות להביא עמם המשך צמיחה וחיים בעלי משמעות, לעיתים נלווית אליהם גם ירידה תפקודית משמעותית, פיזיולוגית ו/או קוגניטיבית, הפוגעת באיכות חייו של האדם הזקן וביכולתו לשמור על כבודו, שלומו וחירותו. ההזדקנות אף מעלה, לעיתים קרובות על פני השטח, את הצורך להתמודד עם סוגיות משפטיות

אשר חלקן ייחודיות לגיל הזקנה וחלקן שאינן ייחודיות לגיל הזקנה אך מתעצמות בתקופה זו.

סוגיות אלה כוללות, בין השאר: סוגיות בנוגע לכשרותו המשפטית של האדם הזקן, הצורך למנות לו אפוטרופוס או תומך החלטות, האפשרות לעשות שימוש בכלי תכנון משפטיים, כגון: ייפוי כוח, הנחיות

מקדמיות, זכויות בביטוח לאומי ובמערכת הבריאות, סוגיות בסוף החיים, הגנה מפני התעללות, הזנחה וניצול, זכויות ניצולי שואה, דיני ירושה, צרכנות, דיור ועוד.

לאור זאת, הקליניקה שמה לה למטרה לסייע לאוכלוסייה זו במימוש זכויותיהם וזאת בשיתוף פעולה עם עמותת ”מרווה-משפט, רווחה והעצמה“, הפועלת להעצמת אוכלוסיות נזקקות באמצעות כלים משפטיים ורווחתיים.

העבודה המעשית של הסטודנטים תכלול: טיפול בתיקים מול בתי המשפט בענייני כשרותו המשפטית של האדם הזקן, השתתפות, למי שיוכל וירצה, בוועדות הרב מקצועיות בלשכות הרווחה, כתיבת חוות דעת בנושאים מגוונים, כגון: דיני כשרות משפטית, אפוטרופסות, ביקורי בית ופגישות עם פונים בשערי מדע ומשפט.

הסיוע המשפטי יעשה לרוב מתוך המכללה, אך לעיתים ייערכו ביקורי בית לזקנים המרותקים לביתם, או המאושפזים בבתי החולים.

לצד העבודה המעשית ייערכו שיעורים עיוניים אשר יתמקדו בעולם הזקנה והמשפט.

ההשתתפות בקליניקה תאפשר לסטודנטים חשיפה לתכנים משפטיים והתנסות בהתערבויות משפטיות, אשר השימוש בהם בעולם המשפטי המעשי תופס יותר ויותר רחב, בעבודה מול אוכלוסיית הזקנים ואף מול אוכלוסיות אחרות.

 

דרישות הקליניקה:

על הסטודנט להקדיש 4 שעות פעילות בשבוע לטיפול בתיקים במסגרת הקליניקה. זמני הטיפול ומקום הטיפול הינם גמישים ומשתנים בהתאם לאופי התיק: תיקים שניתן לטפל בהם מהבית,

תיקים בהם יש צורך להיפגש עם פונים במרכז האקדמי, ביקורי בית, צוותי רווחה וכדומה.

בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור

מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה. הקליניקה פועלת בכל אזורי הארץ, בהתאם לצרכי כל תיק.

 

 הקליניקה לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית

(אשכול פלילי, אשכול משפט ציבורי)

מנחה אקדמית ומנהלת הקליניקה: ד”ר לימור עציוני

השיעורים הפרונטאליים יתקיימו בימי א׳, בין השעות 17:30-16:00

 

מיועד לסטודנטים שבשנה”ל הבאה תשפ״א, יהיו תלמידי שנה ג’

 

אלימות מינית היא תופעה חברתית שכיחה. בכל שנה הסטטיסטיקה המדווחת מראה שאחוז הנפגעים והנפגעות מתקיפה מינית הולך וגובר. תקיפה מינית הינה אקט של אלימות שנוקט התוקף כלפי מי שנתפס בעיניו כחלש ממנו. האקט המיני הוא אמצעי להשפלת הקרבן. מרבית קרבנות האלימות המינית הן נשים – עובדה המשקפת את התפיסות החברתיות המקובלות לגבי מעמדן, מקומן ותפקידן של נשים בחברה. תפיסות אלה מתבטאות, בין השאר, בחלוקת המשאבים החברתיים, באופן הצגתן של נשים באמצעי התקשורת ובפרסום, ובשימוש הנעשה בנשים בתעשיית המין. נשים אינן הקורבנות הבלעדיות לתקיפות מיניות ובשנים האחרונות אנו עדים לתקיפות מיניות הולכות וגוברות כלפי ילדים, נערים וגברים.

מטרת הקליניקה הינה להעניק מענה לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית בכל התחומים הקשורים לקידום זכויותיהם. החל משלבי זיהוי הפגיעה, הבאתה לידיעת הרשויות דרך ליווי הקורבנות בהליך הפלילי וייצוג הקורבנות בתחנות השונות של ההליך הפלילי אשר מנוהל כנגד תוקפיהם.

במסגרת פעילות הקליניקה, יעברו הסטודנטים הכשרה מעמיקה תיאורטית ומעשית בנושא תקיפות מיניות, אלימות מינית והשלכות הפגיעה המינית על הקורבן, בני משפחתו וסביבתו.

בנוסף, במסגרת הכשרתם יתנסו הסטודנטים בהכנת כתבי בית דין, הכנת חוות דעת משפטיות ולימוד עבודת עורך הדין העוסק בהגנה על זכויות קורבנות ההליך הפלילי. בין היתר יעניקו הסטודנטים סיוע לקורבנות התקיפה המינית בשלביו השונים של ההליך הפלילי מתחילתו ועד סיומו ובהליכים נלווים ביניהם: הגשת תלונה במשטרה, סגירת תלונה במשטרה, הגשת ערר, הגשת כתב אישום, שלב ההוכחות, מתן עדות בבית המשפט ובמשטרה, הערעור, גביית פיצויים, הגשת תיק נזיקי נגרר להליך הפלילי, מעורבות בעסקאות טיעון, בהליכים בפני ועדות השחרורים, ובהליכי בקשת חנינה.

הסטודנטים ייפגשו במסגרת הקליניקה עם אנשי מקצוע מומחים בתחום הפגיעה המינית ונפגעי עבירה, כגון עובדים סוציאליים, חוקרי ילדים ונוער, שוטרים, פסיכולוגים קליניים וכן נפגעי

עבירה.

במסגרת עבודתם יעסקו הסטודנטים בהליכים פלילים הקשורים לתקיפות המיניות ויתלוו למרכזי הסיוע לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית הפזורים ברחבי הארץ. כמו כן, יפעלו הסטודנטים באופן המשפטי הנדרש בכל מקרה ומקרה לרבות, באמצעות כתיבת מכתבים משפטיים לגורם המתאים. פעילות זו תהיה תחת הדרכתה וחתימתה של עו”ד העוסקת בתחום.

 

דרישות הקליניקה:

הקליניקה מיועדת לסטודנטים אשר בשנת הלימודים הבאה תשפ״א, יהיו תלמידי שנה ג’.

על הסטודנט להקדיש 4 שעות בשבוע לטיפול בתיקים במסגרת הקליניקה.

הטיפול בתיקים נעשה מהבית.

בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה. כן ישנה חובת נוכחות ביום עיון מרוכז שיתקיים לפני תחילת שנת הלימודים.

 

הקליניקה לייצוג חשודים ונאשמים – הסניגוריה הציבורית

(אשכול משפט פלילי/אשכול משפט ציבורי)

מנחה אקדמית: ד״ר לימור עציוני

מנהלי הקליניקה: עו”ד ניר רהט, עו”ד נעם גוטמן

השיעורים הפרונטאליים יתקיימו בימי א׳, בין השעות 17:30-16:00

 

הקליניקה מעניקה לסטודנטים הזדמנות להכיר מקרוב את הפרקטיקה הפלילית ולהתוודע “מבפנים” לעבודתו של הסנגור. הקליניקה משלבת שיעורים עיוניים ועבודה מעשית.

במסגרת החלק העיוני נדון בדילמות עמן מתמודד הסנגור, כפי שהן עולות מהפסיקה, מהחקיקה ומהספרות המקצועית ובתחומים של ניהול ההליך הפלילי, זכויותיהם של נאשמים וחשודים וחובות מקצועיות ואתיות של סניגורים. כמו כן, נדון בסוגיות אשר מתעוררות במהלך ניהול התיקים בהם עוסקים התלמידים בעבודתם המעשית.

במסגרת העבודה המעשית “מוצמד” כל סטודנט לעו”ד המייצג נאשמים ועצורים בתיקים פליליים מטעם הסנגוריה הציבורית, בערכאות השונות.

במהלך שנת הלימודים נלווה הסטודנט לעורך הדין ומסייע לו בעבודתו במגוון רחב של משימות. בין היתר, מתלווה הסטודנט אל עורך הדין לדיונים בבית המשפט, לביקורים אצל עצורים ולפגישות

עם תובעים ופרקליטים.

הקליניקה נועדה לתלמידים בעלי מוטיבציה גבוהה, המגלים עניין במשפט הפלילי ובלימוד סניגוריה על נאשמים וחשודים.

בנוסף, כתוצאה מהיכולת של עוה”ד לבחון את כישורי הסטודנט, קיימת אפשרות שתלמידי הקליניקה שיצטיינו בעבודתם יישארו להתמחות באותו המשרד.

 

דרישות הקליניקה:

במסגרת הקליניקה, “מוצמד” הסטודנט לעו”ד המייצג נאשמים ועצורים בתיקים פליליים מטעם הסנגוריה הציבורית, במשך 6-8 שעות בשבוע.

שעות הפעילות מתואמות בין הסטודנט לבין עוה”ד והן כוללות שעות פעילות במשרד ובבית המשפט וייתכן אף מהבית. מאחר וחלק מהפעילות מתבצע בבית המשפט, צריכה להיות לסטודנט האפשרות לפעול גם בשעות הבוקר.

רוב השיבוצים הם באזור המרכז, יש מספר מקומות מוגבל לשיבוץ סטודנטים בדרום או בצפון.

בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה.

 

הקליניקה לענייני משפחה

(אשכול דיני משפחה וירושה)

מנחה אקדמית: פרופ׳ איילת בלכר פריגת

מנהלת הקליניקה: עו”ד עדי חן

השיעורים הפרונטאליים יתקיימו בימי א׳, בין השעות 17:30-16:00

 

הקליניקה עוסקת בפרקטיקה המעשית של דיני המשפחה עם שילוב של עשייה חברתית בתחום והיא מיועדת להכשיר סטודנטים המבקשים להתמחות בדיני המשפחה.

הקליניקה תשלב שיעורים פרונטאליים בעלי דגש על המישור הפרקטי של הכרת הפרוצדורה הנדרשת לניהול תיקי המשפחה, כגון: הכרת התביעות והבקשות השונות, הסעדים האפשריים ומגבלות ההליכים וזאת בכל אחת ואחת מן הערכאות המשפטיות הדנות בענייני המשפחה, לרבות בערכאות הערעור. כמו כן, יכללו שיעורים העוסקים בעקרונות פרקטיים לניהול תיקי משפחה,

החל מתכנון אסטרטגיה, ניסוח כתבי טענות, ניהול משא ומתן ועריכת הסכמים.

בתוך כך, משתתפי הקליניקה יידרשו להגיש חוות דעת משפטיות בסוגיות פרקטיות שונות ויוטלו עליהם משימות משפטיות שונות.

הקליניקה תכלול פעילות מעשית בשיתוף פעולה עם בתי המשפט לענייני משפחה ועם בתי הדין

הרבניים. משתתפי הקליניקה יוצבו בבתי המשפט לענייני משפחה ובבתי הדין הרבניים ויעניקו סיוע ראשוני לאזרחים בדרך של הכוונה וסיוע במילוי טפסים רלוונטיים שונים. באופן זה, משתתפי הקליניקה יזכו גם להתנסות מעשית וחשובה של הכרת ההליכים והפרוצדורה, תוך מפגש ישיר ובלתי אמצעי עם שתי המערכות המשפטיות בישראל המטפלות בענייני משפחה מחד ומאידך יחשפו לרגישות הנדרשת בטיפול באזרחים השרויים בסכסוכי משפחה ולמהותם ואופיים של דיני המשפחה כדיני נפשות.

במסגרת הקליניקה ידונו סכסוכים עכשוויים הזוכים להד תקשורתי ולמשתתפי הקליניקה תינתן האפשרות ליטול חלק בעשייה ציבורית, כגון: הגשת הצעות חוק רלוונטיות, הגשת תגובות על הצעות חקיקה בתחום המשפחה והגשת ניירות עמדה.

במקרים עקרוניים וקיצוניים של פגיעה בזכויות אדם בשל אופיים של דיני המשפחה בישראל, הקליניקה תגיש עתירות בבג”צ ותייצג בהליכים אלו. במקרים מיוחדים הקליניקה תעניק ייצוג גם בבתי המשפט לענייני משפחה ובבתי הדין הרבניים. משתתפי הקליניקה ייטלו חלק בפעילויות

אלו. הקליניקה תזמין, בנוסף, מרצים חיצוניים כגון עורכי דין בולטים, ובעלי תפקידים שונים בתחום הציבורי ובתחום הטיפול.

 

דרישות הקליניקה:

הפעילות בקליניקה מתבצעת בבתי המשפט לענייני משפחה או בבתי הדין הרבניים. לפיכך, שעות הפעילות בקליניקה הינן 13:30-08:30 , אחת לשבוע.

בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה.

ניתן לשבץ בהתאם לפריסת בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים.

הקבלה לקליניקה מותנית בהעדר הרשעה בפלילים ובתחקיר בטחוני שעורכת הנהלת בתי המשפט.

מועד הרשמה

סתיו 2020

נפתח רישום מועד אוקטובר 2020
מועד סגירת הרישום 25.10.20

מתעניין?