לימודי משפטים >> קליניקות משפטיות >> הקליניקה לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית

הקליניקה לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית

מנחה אקדמית ומנהלת הקליניקה: פרופ' לימור עציוני

(אשכול פלילי/ אשכול משפט ציבורי)

השיעורים הפרונטליים יתקיימו בימי שלישי בין השעות 16:00-17:30

אלימות מינית היא תופעה חברתית שכיחה. בכל שנה הסטטיסטיקה המדווחת מראה שאחוז הנפגעים והנפגעות מתקיפה מינית הולך וגובר. תקיפה מינית הינה אקט של אלימות שנוקט התוקף כלפי מי שנתפס בעיניו כחלש ממנו. האקט המיני הוא אמצעי להשפלת הקרבן. מרבית קרבנות האלימות המינית הן נשים – עובדה המשקפת את התפיסות החברתיות המקובלות לגבי מעמדן, מקומן ותפקידן של נשים בחברה. תפיסות אלה מתבטאות, בין השאר, בחלוקת המשאבים החברתיים, באופן הצגתן של נשים באמצעי התקשורת ובפרסום, ובשימוש הנעשה בנשים בתעשיית המין. נשים אינן הקורבנות הבלעדיות לתקיפות מיניות ובשנים האחרונות אנו עדים לתקיפות מיניות הולכות וגוברות כלפי ילדים, נערים וגברים.

מטרת הקליניקה הינה להעניק מענה לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית בכל התחומים הקשורים לקידום זכויותיהם. החל משלבי זיהוי הפגיעה, הבאתה לידיעת הרשויות, דרך ליווי הקורבנות בהליך הפלילי וייצוג הקורבנות בתחנות השונות של ההליך הפלילי אשר מנוהל כנגד תוקפיהם.

במסגרת פעילות הקליניקה, יעברו הסטודנטים הכשרה מעמיקה תיאורטית ומעשית בנושא תקיפות מיניות, אלימות מינית והשלכות הפגיעה המינית על הקורבן, בני משפחתו וסביבתו.

בנוסף, במסגרת הכשרתם יתנסו הסטודנטים בהכנת כתבי בית דין, הכנת חוות דעת משפטיות ולימוד עבודת עורך הדין העוסק בהגנה על זכויות קורבנות ההליך הפלילי. בין היתר יעניקו הסטודנטים סיוע לקורבנות התקיפה המינית בשלביו השונים של ההליך הפלילי, מתחילתו ועד סיומו, ובהליכים נלווים, ביניהם: הגשת תלונה במשטרה, סגירת תלונה במשטרה, הגשת ערר, הגשת כתב אישום, שלב ההוכחות, מתן עדות בבית המשפט ובמשטרה, הערעור, גביית פיצויים, הגשת תיק נזיקי נגרר להליך הפלילי, מעורבות בעסקאות טיעון, בהליכים בפני ועדות השחרורים, ובהליכי בקשת חנינה.

הסטודנטים ייפגשו במסגרת הקליניקה עם אנשי מקצוע מומחים בתחום הפגיעה המינית ונפגעי עבירה, כגון עובדים סוציאליים, חוקרי ילדים ונוער, שוטרים, פסיכולוגים קליניים וכן נפגעי עבירה.

במסגרת עבודתם יעסקו הסטודנטים בהליכים פלילים הקשורים לתקיפות המיניות ויתלוו למרכזי הסיוע לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית הפזורים ברחבי הארץ. כמו כן, יפעלו הסטודנטים באופן המשפטי הנדרש בכל מקרה ומקרה לרבות, באמצעות כתיבת מכתבים משפטיים לגורם המתאים. פעילות זו תהיה תחת הדרכתה וחתימתה של עו”ד העוסקת בתחום.

דרישות הקליניקה:

על הסטודנט להקדיש 4 שעות בשבוע לטיפול בתיקים במסגרת הקליניקה, הטיפול בתיקים נעשה מהבית ומחוץ לו, בהתאם לדרישות התיק. בנוסף, ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ויינתנו מטלות כתיבה להגשה. כן ישנה חובת נוכחות ביום עיון מרוכז שיתקיים לפני תחילת שנת הלימודים.

 

מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.

כניסת סטודנט כניסת מרצה