המחשה לקליניקה לפיתוח עירוני
לימודי משפטים >> קליניקות משפטיות >> הקליניקה להתחדשות עירונית

הקליניקה להתחדשות עירונית

מנחה אקדמי: ד״ר חגי ויניצקי
מנהל הקליניקה: עו”ד אופיר אדיב
(אשכול אזרחי-מסחרי)

ההרצאות בשנה"ל תשפ"ד תתקיימנה בימי ראשון בין השעות 16:00 - 17:30

מהות הקליניקה

הסיכון לקריסת אלפי מבנים במקרה שתתרחש רעידת אדמה בעוצמה גבוהה, או במקרה של מתקפת טילים, המחסור במצאי של דירות בריכוזי האוכלוסין והצורך לחדש דירות ישנות, הובילו לחקיקת הסדרים של התחדשות עירונית – שכוללים פרויקטים של תמ"א 38 (חיזוק ועיבוי, בניה והריסה מחדש) ופינוי ובינוי. הקליניקה להתחדשות עירונית נועדה להעניק לסטודנטים את הידע המהותי והכלים המעשיים הנדרשים כדי לייצג קבלנים, יזמים ובעלי דירות בפרויקטים של התחדשות עירונית.
במסגרת הקליניקה הסטודנטים יילמדו את התחום בשיעורים פרונטאליים אחת לשבועיים. בין הסוגיות שילמדו ניתן למנות את הנושאים הבאים: הבנת המטרות של פרויקטים אלו מנקודת מבטם של כל הצדדים (קבלנים, יזמים ובעלי הדירות), השלבים השונים בפרויקטים אלו, שיעור ההסכמה הנדרש מצד בעלי הדירות, לרבות טיפול במקרים של "דייר סרבן", ההיבטים החוזים והקניינים בחוזים לביצוע פרויקטים אלו, לרבות סוגיית הערות האזהרה, הדרכים לשמור ולהבטיח את זכויות הבעלים, הליווי הבנקאי-מהו, מדוע הוא נחוץ ומהן האפשרויות למימון פרויקטים. בנוסף נדון בשיתוף הפעולה הנדרש מצד הרשויות השונות.
הקליניקה תחשוף את הסטודנטים לאתגרים וההזדמנויות הקשורים בפיתוח עירוני, כולל היבטים משפטיים, חברתיים, כלכליים וסביבתיים, את המורכבות בקידום ומימוש פרויקטים, חסמים מעשיים וחקיקתיים. הסטודנטים יבחנו חקיקה, תקנות ופסיקה רלוונטיים, כמו גם דוגמאות הסכמי התקשרות בין הצדדים השונים כדי לפתח הבנה מקיפה של תהליכי התחדשות עירונית והשפעתם על המרחב הציבורי והפרטי, לכלל הפעילות הקיימת בתחום בוער זה.

מספר שעות עבודה מעשית בשבוע

8 שעות שבועיות.

מיקום העבודה המעשית

רוב השיבוצים הם במשרדי עו"ד באזור המרכז, אך ייעשה מאמץ לשבץ במשרדים גם באזורים אחרים.

מהות העבודה המעשית

במסגרת הפעילות המעשית, הסטודנטים יוצבו במשרדי עו"ד שעוסקים בתחום ההתחדשות העירונית ויסייעו לעוה"ד בכל ההיבטים המשפטיים, לרבות ניסוח החוזים והסברים לבעלי הדירות. לאלו מכם המתכננים/שואפים לעסוק בנדל"ן, ההיכרות עם ההתחדשות העירונית על מורכבויותיה, אתגריה, יתרונותיה וחסרונותיה תקנה הבנה רחבה ויתרון מובהק ביכולת להתמודד ולטפל בפרויקטים מסוג זה.

גופים וארגונים איתם פועלת הקליניקה

משרדי עו"ד העוסקים בתחום ההתחדשות העירונית.

חובת נוכחות

ההרצאות בקליניקה מתקיימות אחת לשבועיים. ישנה חובת נוכחות מלאה בכל הרצאות הקליניקה (למעט היעדרות באישור מחלה, אישור מילואים וכדומה) ונדרשת השתתפות פעילה בשיעורים. בנוסף יש חובת נוכחות ועבודה מעשית במסגרת משרדי עוה"ד שעוסקים בתחום ההתחדשות העירונית.

 

ההרשמה לקליניקות תיפתח במהלך חודשי מאי- יוני 2023, הודעה על כך תישלח במייל.

מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.

כניסת סטודנט כניסת מרצה