תמונת רקע
לימודי משפטים >> מאמרים בנושא לימודי משפטים >> ההבדל בין לימודי משפטים לפרקטיקה בשטח

ההבדל בין לימודי משפטים לפרקטיקה בשטח

סטודנטים רבים מעוניינים ללמוד משפטים ולעסוק בתחום המאתגר והמעניין, זהו אחד מתחומי הלימוד המבוקשים ביותר בישראל במשך שנים רבות, וניתן ללמוד משפטים במגוון מוסדות לימוד אקדמיים. תואר במשפטים מעניק השכלה רחבה ומגוונת, במהלך הלימודים הסטודנטים רוכשים ידע מעמיק במגוון תחומים, אך בפועל קיים פער בין תכני הלימודים לבין הפרקטיקה בשטח. אגב, בגלל הפער בין לימודי משפטים לבין העיסוק בפועל בעריכת דין, יש לעבור התמחות מקצועית לפני קבלת תעודת עורך דין המקנה את הזכות להירשם ללשכת עורכי הדין בישראל.

פער מהותי ומשמעותי בין תיאוריה ותכני הלימוד לפרקטיקה

מאז ומתמיד בוגרי תואר במשפטים טענו כי קיים פער משמעותי בין תכני הלימוד באוניברסיטה או במכללה לבין הפרקטיקה והעיסוק בעריכת דין בפועל. כאשר מראיינים עורכי דין בתחילת דרכם ומבררים עמם כיצד והאם תכני הלימוד באים לידי ביטוי בערכת דין בפועל, מתגלה תמונה מעניינת כיוון שרוב הנשאלים ישיבו כי הניסיון המקצועי והמעשי שלהם התרחש תוך כדי עבודתם, ולמעשה חלק גדול מהידע שברשותם נצבר במהלך ההתמחות ולאחר מכן בעבודה היומיומית.

חשוב לציין כי ההבדל והפער בין התיאוריה ונושאי הלימוד במהלך הלימודים לתואר במשפטים לבין הפרקטיקה, הולך וגובר עם השנים. הסיבה העיקרית להבדל בין לימודי משפטים לפרקטיקה היא פיצול המקצוע לתתי תחומים, למשל התמחות בנושא קניין רוחני, רשלנות רפואית, מיסוי בינלאומי, ניהול תביעות ייצוגיות וכדומה. 

אם בעבר הרחוק עורך דין מהשורה סיפק ללקוחותיו מענה מקצועי בכל או ברוב הנושאים המשפטיים, כיום המקצוע התפצל לתחומים שונים, ובכל תחום יש תתי תחומים המחייבים הכרות מעמיקה עם הנושא, על כל רבדיו, וניסיון מעשי. לכן, ארגונים, חברות, תאגידים בינלאומיים ומוסדות ממשלתיים – כל אלו ועוד נאלצים להשתמש בשירותם של מספר עורכי דין במקביל, כאשר לכל עורך דין יש התמחות בנושא מסוים, לחלופין הארגונים פונים לפירמה גדולה לעריכת דין המציעה מחלקות ייעודיות עם תחומי התמחות רלוונטיים.  

עידן חדש בעולם המשפטים

החלוקה לתחומים ולתתי תחומים בעולם המשפטים מאפיינת את העידן החדש בעולם המשפטים ועריכת הדין, אך בפועל מוסדות הלימוד אינם מסוגלים להכשיר את הסטודנטים לתת תחום מסוים. במסגרת הלימודים הסטודנטים רוכשים את העקרונות והיסודות העיקריים והבסיסיים בכמה תחומים מרכזיים, ולפעמים הם זוכים לקבל מעט ידע וטיפים בתת תחום מסוים, בהתאם לניסיון ולידע של המרצה.

לכן, כאשר מחפשים מכללה מקצועית ואיכותית ללימודי משפטים חשוב לבדוק מהם תכני הלימוד, מהו הניסיון הפרקטי של המרצים, האם יש קורסי העשרה בתת תחום בו מעוניינים לעסוק אחרי הלימודים ועוד. 

מכללה מקצועית ומתקדמת משלבת בסגל ההוראה מרצים המגיעים מהשטח, לא רק מהאקדמיה, במטרה להכשיר את הסטודנטים לפרקטיקה הנדרשת בשטח. כאשר בוחרים היכן ללמוד משפטים כדאי לבדוק האם יוצאים לסיורים בשטח, נפגשים עם עורכי דין מתחומים שונים וכיצד המכללה מכשירה את הסטודנטים לפרקטיקה בשטח, מעבר לידע התיאורטי ופיתוח יכולות חשיבה המאפיינות את עבודתו של עורך דין.

מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.מתעניינים?
* בשליחת טופס זה אני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים. עוד >> *הנני מאשר/ת לחזור אליי עם מידע נוסף בתחום הלימודים, ומסכים/ה כי המוסד יפנה אליי באמצעי הפרסום הדיגיטליים וכן בשיחת טלפון למספר הטלפון שלי במטרה להתקשר עמי בעסקה, גם אם מספר הטלפון שלי רשום במאגר להגבלת פניות שיווקיות של הרשות להגנת הצרכן, ומבלי שהסכמה זו תעיד על הסכמה מצדי לביצוע עסקה עם המוסד.

כניסת סטודנט כניסת מרצה